SON DAKİKA HABER     

( ŞİİR )

İKİ ŞEYTAN TÜREDİ:

Babacığım, sana şikâyetim var
Sen ölünce iki şeytan Türedi
İkisin de çağır ifadesin al
Sülalede iki şeytan Türedi

Söyle şunlara’ da yanına gelsin
Mirasçıyı çok rahatsız etmesin
Anama’da duyur oda öğrensin
Bizim kökte iki şeytan türedi

Biri takım taşın söker kaldırır
Birisi kavgacı hemen saldırır
İnsanın Başına Bela Aldırır
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Çekim karıştırmak, bunların işi
Bir ayak kazanmak hayali, düşü
Dünyaya tapmışlar bu iki kişi
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Yetimlerin Tarlasını Ektiler
İkisi bir olup takım söktüler
Ordan alıp başka yere diktiler
Bizim kökte takımcılar Türedi

Cumartesi gelir bahçe sulatmaz
Bu şeytanlar beni rahat bırakmaz
Bu davaya Muhtar aza bakamaz
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Biri yalan söyler biri destekler
Çekim kapanır mı ulan sinek’ler
Yakışır mı? Size koca İnek’ler
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Biri gitti mahkemeyle uğraştı
Çirkef’leri geldi bana bulaştı
Bunları görünce şeytanda kaçtı
Kökümüzde iki şeytan Türedi

Gece gündüz, açığımı ararlar
Bana sinsi- sinsi plan kurarlar
Sahtesi değildir gerçek şeytanlar
Bizim kökte iki şeytan türedi

Birisi çok şeytan, bulatır suyu
Şükür biri kayıp etti duyguyu
Bana rahat uyutmazlar uykuyu
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Şeytanlıkta bir birinden üstündür
Bacı Kardeş, senelerce küskündür
Bilenler biliyor sormayın kimdir?
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Bilemeyiz ne söyleyip ne yapsak
Bu dünya yalandır hey iki ahmak
Gözlerin doyursun bir avuç toprak
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Şikâyetlerimi bildirdim sana
Bu şeytanlar beni getirdi cana
Mirasını Zehir Ettiler Bana
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Âşık Ali’m durmaz şiir’ler yazar
Bu beyler şeytanın ezberin bozar
Bunlar orda burda kuyumu kazar
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Âşık Ali Ataş

2 Kasım 2015 Pazartesi

Yaşanmış Gerçekler (04)

    Bölüm (4)
   CERİTLİ BAKARAK BELLER
   Mehmet Kırıcı. Lakabı Güccük terzilik öğrenmek ister. Fakat köyünde terzi olmadığı için Maraş’a gider. Çarşı da gezerken bir terzi dükkânına rastlar. Güccük bu terziyi bir müddet uzaktan seyreder. Ustanın buyur yiğit gömlek mi diktireceksin, şalvar mı?’’ der.
   ‘’Bir gömlek, birde şalvar diktireceğim.’’ der. Usta hazır var ölçünüze uyarsa verelim der. Yok, bana yenilerin dik der. Adamın ölçülerini alır. Şalvarı gömleği dikmeye başlar. Güccük iyice seyreder.’’Elbise hazırlar güccük’e teslim eder. Usta sen nerelisin?’’ der ‘’Cerit’liyim.’’ der. Usta ‘’Cerit’li olduğunu. Bilsem elbise değil seni dükkâna koymazdım.’’ der. Güccük neden der ‘’Cerit’li her şeyi bakarak bellermiş.’’der. Gömleğin şalvarın parasını verir köyüne dönerken bir de dikiş makinesi satın alır. Sabahleyin erkenden evinin bir odasında çalışmaya başlar. Böylece terzi olur. İşini çok iyi yapan Mehmet kırıcı kısa zamanda iyi bir terzi olur. (1940) doğumlu olan Mehmet Kırıcı (2012) yılında vefat etti Allah rahmet eylesin. 
-------------------------------------------
   ÇARDAĞIN ALTINA ATMIŞLAR
   Aksu Mahallesinden lakabıyla anılan tatar Hoca adı Ahmet soyadı Tepebaşı rahmetli dedesi çok âli’m bir hoca dini derslerini dedesinden almış. Dedesi cinleri emrine alır her dediğini yaptırırmış. Kendiside dedesi gibi bir gün cinleri emrine almaya çalışırken cinler hocayı götürür Keziban Hatun camisinin dışarıda bulunan çardağın altına atarlar. Kimsenin haberi yok orada 24 saat yatar. Cami temizlikçisi rastlar hoca uyuyor uyarır hocam burada ne işiniz var dediğinde hiç pot kırmadan uykum gelmişti yatıp uyumuşum der.
Kaynak kişi: Köküş Ahmet.
------------------------------
    ÇAY DÖKERMİSİNİZ
   Lakabıyla tanınan sıkıya Mustafa’nın evine bir Pazar günü birkaç arkadaşı misafir olurlar. Sabahleyin kahvaltılarını yapıp sohbet muhabbet derken yeniden çay demlenir sofraya gelir.
   Herkes birer bardak doldurur içer. Misafirin biri Mustafa’ya çay döker misiniz der. Mustafa biraz komiktir hay, hay tabi ki dökerim deyip demliği götürür bahçedeki ayva ağacının dibine döker.
   Boş demliği getirir. Misafirler hani çay derler. Mustafa çayı döktüm der. Siz dök dediniz bende döktüm der.
   Misafir ben bardağa dök demiştim deyince Mustafa siz bana bardağa dök demediniz. Çayı döker misiniz dediniz işte bende götürüp döktüm der.
----------------------------------
   DEVEDEN RAHATSIZIZ
   İnsanlar eskiden sürülerini otlatmak için yaylalara göçerdi. Kavak yaylasında iriyarı öfkeli bir Mehmet amca vardır. Lakabı yoğun kızın Mehmet’tir. Cüceler oymağının sürülerini yakın çevresine koymazmış. Cüce Mahmut’un hanımı Elif bir komşusuyla karşılaşır. Birbirlerine hal hatır sorarlar. ‘’İyiyiz rahatız fakat deveden çok rahatsızız.’’ der. Komşusu ‘’Elinize bir değnek alın iyi bir dövün, kovalayın gitsin.’’ der.
   Elif  ‘’Yok yok o deve değil. Kavakta oturan deve gibi biri var.’’ der böylece yoğun kız Mehmet’in lakabı deve kalır. Kendisine deve diyen Elif’e ‘’Çomuluğuna da bakmaz bana lakap mı takmış.’’ der. Elif’in lakabı da çomu olarak kalır. Böylece iki kişi bir birlerinin lakabını pekiştirirler.
----------------------------------
   DİRSEK KESKENİR
   Küçükcerit ile Ç.Cerit’in yayla yüzünden araları açılır. Küçükcerit’li Çağlayancerit’ linin sığırını, davarını yaylada otlattırmazlar. Bunun üzerine köylüler arasında kavga çıkar. Silahını kuşanan dağa çıkarlar. Karşılıklı birbirlerin korkutmak için ateş ederler ve ellerine geçen bir Küçükcerit’liyi döverler.
   Bu olayı duyan küçükcerit’li bir teyze çok korkar. Oğluna ‘’Oğlum Halil kaç beşiği de alda kağnı yoluna aşağı kaç.’’ der. Bu kavga çok sürmez. Köylerin ileri gelenleri bir araya gelerek işi tatlıya bağlayıp barışırlar.
   Cerit’linin biri Hamza emmiyi, kızdırmak için. ‘’Hamza emmi Küçükcerit’liler bizimkilerden birini dövmüş.’’ der. Hamza emmi öfkelenerek Küçükcerit köyüne. Dirsek keskenerek bakın lan aklınızı başına alın beni oraya getirmeyin ha!” der.
------------------------------
   DOKTORA GİTMİŞ
   Lorkey lakaplı Ahmet amca rahatsızlanır doktora gider. Şehirde kimseyi tanımaz. Birilerine sorar. ‘’Doktor nerede?’’ der. Adam ‘’Hangi doktor?’’ der. ‘’Fark etmez hangisi olursa olsun. Hastayım işte.’’ der. Adam ‘’Daha karşıda levhası gözüküyor. Git.’’ der.
   Lorkey levhayı takip edip doktoru bulur. Doktora ben hastayım.’’ der Doktor nereniz ağrıyor der’’ ‘’İçerim ağrıyor.’’ der. Vardığı doktor cilt doktoruymuş. ‘’Senin hastalığından ben anlamam. İç hastalıklar doktoruna git.’’ der. Yine çarşıya çıkar, doktor arar.
   Birilerine sorar. ‘’Hastalığımı bilen bir doktora gideceğim.’’ deyince adam ‘’Nereniz ağrıyor?’’ der. Karnını göstererek ‘’Aha şuram.’’ der. Bir doktor tarifi daha alır gider. Doktorun kapısını çalar. Odacı içeri alır. ‘’Doktor beni muayene et.’’ der. Odacı ‘’Ben doktor değilim. Doktor birazdan gelir bekle.’’ der.
   Doktor gelir. ‘’Buyur amca neyiniz var, neren ağrıyor?’’ der. Ahmet amcamız ‘’Sen bilmiyonda bana mı soruyorsun hastayım işte.’’ der. Karnını gösterir. Doktor kulakcağını takar. Kalbini dinler, sırtını dinler, nabzını ölçer, reçetesin yazar eline uzatır. Reçeteyi alıp giderken ’’Doktor Ahmet amca ücretimi ödemediniz.’’ der. ‘’Ne ücreti oğlum sen bana ne yaptın ki. Koluma bir şey takıp kolumu şişirdin. Sağımı solumu yumrukladın. Sırtıma vurdun bunun için mi sana para vereceğim.’’ der ve çıkar gider.
--------------------------------
Devamı bölüm 5’de


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder