SON DAKİKA HABER     

( ŞİİR )

İKİ ŞEYTAN TÜREDİ:

Babacığım, sana şikâyetim var
Sen ölünce iki şeytan Türedi
İkisin de çağır ifadesin al
Sülalede iki şeytan Türedi

Söyle şunlara’ da yanına gelsin
Mirasçıyı çok rahatsız etmesin
Anama’da duyur oda öğrensin
Bizim kökte iki şeytan türedi

Biri takım taşın söker kaldırır
Birisi kavgacı hemen saldırır
İnsanın Başına Bela Aldırır
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Çekim karıştırmak, bunların işi
Bir ayak kazanmak hayali, düşü
Dünyaya tapmışlar bu iki kişi
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Yetimlerin Tarlasını Ektiler
İkisi bir olup takım söktüler
Ordan alıp başka yere diktiler
Bizim kökte takımcılar Türedi

Cumartesi gelir bahçe sulatmaz
Bu şeytanlar beni rahat bırakmaz
Bu davaya Muhtar aza bakamaz
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Biri yalan söyler biri destekler
Çekim kapanır mı ulan sinek’ler
Yakışır mı? Size koca İnek’ler
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Biri gitti mahkemeyle uğraştı
Çirkef’leri geldi bana bulaştı
Bunları görünce şeytanda kaçtı
Kökümüzde iki şeytan Türedi

Gece gündüz, açığımı ararlar
Bana sinsi- sinsi plan kurarlar
Sahtesi değildir gerçek şeytanlar
Bizim kökte iki şeytan türedi

Birisi çok şeytan, bulatır suyu
Şükür biri kayıp etti duyguyu
Bana rahat uyutmazlar uykuyu
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Şeytanlıkta bir birinden üstündür
Bacı Kardeş, senelerce küskündür
Bilenler biliyor sormayın kimdir?
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Bilemeyiz ne söyleyip ne yapsak
Bu dünya yalandır hey iki ahmak
Gözlerin doyursun bir avuç toprak
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Şikâyetlerimi bildirdim sana
Bu şeytanlar beni getirdi cana
Mirasını Zehir Ettiler Bana
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Âşık Ali’m durmaz şiir’ler yazar
Bu beyler şeytanın ezberin bozar
Bunlar orda burda kuyumu kazar
Bizim kökte iki şeytan Türedi

Âşık Ali Ataş

2 Kasım 2015 Pazartesi

Yaşanmış Gerçekler (08)

  Bölüm (8)  
   KIRMIDIN GÖLÜ
   Öğretmen sınıfta bir öğrencisini tahtaya kaldırır. ‘Öğrenciye ‘’Türkiye’nin en büyük gölü hangisi?’ der’’ Öğrenci hiç tereddüt etmeden ‘’Kırmıdın gölü öğretmenim’’ der. Sınıftakiler kahkahayla gülerler. Öğrenci ‘’Ne gülüyorsunuz gidin bakın Kırmıdın Gölü ne kadar büyükmüş sizde görün.’’ der.
--------------------------------------
  KITLAMA İÇERİM
  Muhterem tatar Hoca bir akşam bize misafir oldu. Yemeğimizi yedik. Çay içeceğiz. Hoca bir bardak çaya iki şeker attı, karıştırdı bir yudum aldı. Peşinden iki şeker daha attı. Yine karıştırıp bir yudum daha aldı. İki şeker daha derken üç şeker daha attı. ‘’Hocam sen nasıl çay içiyorsun? bir bardak çaya dokuz şeker attın.’’  ‘’Ciğerini yakmıyor mu dediğimde hoca, ‘’Ali ben çayı kıtlama içerim kıtlama.’’ dedi. ‘’Benim ciğerim yanmıyor amma şekerler gittikçe senin yüreğin yanıyor’’ dedi.
------------------------------------
  KIŞA GETİRSEYDİ
  Daşo dedenin tükenmez hikâyelerinden biri daha. Mevsimlerden Temmuz. Ekinlerin hasat zamanı havalar sıcak. Ramazan ayı yaz mevsimine rastlar. Daşo dedemiz çocuklarıyla, tarlaya ekin biçmeye gider. Evden çıkarken cebine yiyecek bir şeyler alır. Buğday biçmeye başlarlar. Çocuklar oruç tutuyor. Kendisi oruçlu görünse de haliyle yaşlıdır. Oruç tutamaz, acıkır.
  ‘’Çocuklar, ben biraz yoruldum. Gidip şu ağacın altında dinleneyim.’’ der. Cebine aldığı yiyeceklerden yemeye başlar. Babaları gecikir. Çocuklardan biri ‘’Babam gelmedi. Acaba uyudu mu şuna bir bakıyım.’’ deyip babasının yanına gider.
   Çocuk, babasının yanına varır baba sen orucu yiyorsun deyince. Baba hemen cevabı yapıştırır ‘’Oğlum bunu bana söyleyeceğine Cerit’e git de İsmail Efendi’ye söyle Temmuz’un sıcağında oruç tutulmaz. Kendisine oruç gerekse orucu kışa getireydi?’’ der.
-----------------------------------
  KIZINI KAÇIRIRLAR
  Komşu köylerden birkaç tane genç adamın kızını kaçırırlar. Kızın annesi gece gündüz ağlar. Hoca hanıma ‘’Korkma, kızına bir şey olmaz. Kaçırdıkları gibi getirirler.’’ der. Hoca kızını kaçıran gençlere okur. Aradan bir gün geçince kızı sahiplenen genç hastalanır. ‘’Arkadaşlar benim hiç halim yok. Bana bir şeyler oluyor. Beni doktora götürün.’’ der. Arkadaşları, ‘’Bizde rahatsızlandık.’’ Saatler geçtikçe daha da fenalaşırlar.
   Kızı kaçıranlar “kızın babası bizi okuyor.” Gecikmeden kızı teslim edelim.’’ derler. ‘’Yoksa hepimiz de ölürüz.’’ deyip. Kızı götürüp evin yakınına bırakırlar. Kız eve gelir. Annesi ‘’Kızım nere gittin?’’ deyince ‘’Beni kaçıran gençler, birer birer hastalandılar. Kendi aralarında konuşuyorlardı. Babamın kendilerine okuduğunu öleceklerini sanarak. Korkularından beni evin yakınına bırakıp kaçtılar.’’ der.
----------------------------------
  KİM OLSA O OKUR
  Okuma yazması olmayan Cerit’li Ahmet Güler, lakabına (çolak) derlerdi. Kahvehanede vakit geçirirken masada ki gazete gözüne ilişir. Gazeteyi alır tersinden bakar. Bunu gören bir vatandaş ‘’Ahmet amca sen gazeteyi tersinden okuyorsun. Öyle gazete okunmaz.’’ der. Ahmet amca pişkin bir şekilde Doğrusuna kim olsa okur. Maksat benim gibi tersinden okusunlar.’’ der.
--------------------------------
  KİBAR İLE GICO
  Cerit’li kibar Hasan ile Gıco bir eve misafir olurlar. Evin bebeği durmadan ağlıyormuş. Gıco evin hanımına ‘’Şu çocuğunu sustur. Yoksa bende ağlarım.’’ der. Hanım ‘’Bebeği susturamıyorum. Birde sen başıma bela olma.’’ der. Bu söz üzerine Gıco ağlamaya başlar. Çocuk sesini keser Gıco’yu dinler. Kibar Hasan, ‘’Gıco’ya sana ne oldu sus.’’ Dese de. Gıco ağlamaya devam eder. Kibar ‘’Niye ağlıyorsun altınımı ıslattın?’’ deyince. Gıco ‘’Pekmez canım istiyor.’’ der.
  Ev sahibi hanım bir tepsi pekmez getirir. ‘’Al da zıkkımlan.’’ der. Pekmez gelir bir tepsi de ‘’Yoğurt istiyorum.’’ der. Yoğurtta gelir. Gıco pekmezi yoğurdu yer. Doymadım deyip bir daha ister. Bir tepsi pekmez, bir tepsi yoğurt daha gelir. Gıco ‘’Ben böyle yemem. Yoğurdu pekmeze katın.’’ der. Yoğurdu pekmeze katarlar.
  Gıco bu sefer ‘’Pekmezden yoğurdu seçin yoksa yemem.’’ der. Kibar Hasan ‘’Yoğurt pekmezden seçilmez. Yiyorsan ye yoksa ben yiyeceğim.’’ der. Gıco ‘’Olmaz seçeceksiniz.’’ der. Kibar Hasan pekmezi, yoğurdu, alır Gıco’nun başından aşağı döker. ‘’İşte şimdi yoğurdu pekmezden seçtik.’’ der.
----------------------------
Devamı bölüm 9’da


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder